Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
5 rzeczy, które warto mieć na uwadze przy wyborze zadaszenia tarasowego
26.02.2024

5 rzeczy, które warto mieć na uwadze przy wyborze zadaszenia tarasowego

Wybór odpowiedniego zadaszenia tarasowego to kluczowy element, który wpłynie na komfort użytkowania przestrzeni na zewnątrz domu. Markizy tarasowe to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, które łączą w sobie funkcjonalność i estetykę. 

Materiał markizy

Jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze markizy tarasowej, jest materiał, z którego została wykonana. Wysokiej jakości tkaniny są odporne na działanie promieni UV, wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. Wybierając materiał markizy, warto postawić na tkaniny akrylowe lub poliestrowe, które charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Dodatkowo, niektóre materiały są impregnowane specjalnymi substancjami, które zwiększają ich odporność na zabrudzenia i łatwość czyszczenia.

Konstrukcja markizy

Kolejnym istotnym elementem jest konstrukcja markizy tarasowej. Na rynku dostępne są różne rodzaje konstrukcji, takie jak markizy kasetowe, półkasetowe czy te z ramą wolnostojącą. Wybór odpowiedniego rodzaju konstrukcji zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości montażowych. Markizy kasetowe, które po złożeniu ukrywają całą tkaninę w obudowie, są szczególnie polecane ze względu na ochronę materiału przed uszkodzeniami mechanicznymi i warunkami atmosferycznymi.

Mechanizm sterowania

Warto również zwrócić uwagę na mechanizm sterowania markizą tarasową. Na rynku dostępne są zarówno markizy sterowane ręcznie, za pomocą korby, jak i te z napędem elektrycznym. Markizy z napędem elektrycznym oferują większy komfort użytkowania, umożliwiając łatwe i szybkie rozkładanie oraz składanie zadaszenia.

Montaż markizy

Wybierając markizę tarasową, warto również zwrócić uwagę na sposób montażu oraz wymagania dotyczące konstrukcji budynku. W przypadku niektórych rodzajów markiz konieczne jest wykonanie dodatkowych prac budowlanych, takich jak wzmocnienie ściany czy montaż wsporników

Estetyka i design

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest estetyka i design markizy tarasowej. Warto wybrać model, który będzie pasował do stylu domu oraz otoczenia. Markizy tarasowe dostępne są w różnych kolorach, wzorach i rodzajach tkanin, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych preferencji.