Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Jak obecność rolet zewnętrznych wpływa na utrzymanie ciepła we wnętrzach?
24.10.2022

Jak obecność rolet zewnętrznych wpływa na utrzymanie ciepła we wnętrzach?

Zdaje się, że rolety zewnętrze są obecnie traktowane jako standard w wyposażeniu większości nieruchomości. Zobacz, jakie są ich właściwości, o których często się zapomina, a są niesamowicie ważne.

Czy rolety zewnętrzne zatrzymują ciepło?

Zajmując się montażem różnego rodzaju rolet w Krakowie, bardzo często słyszymy to pytanie. W tym miejscu należy podkreślić, że ciepło ucieka z wnętrza nieruchomości trzema drogami. Mowa tu oczywiście o dachu, ścianach i oknach. Z tego względu osłony okienne są świetnym izolatorem cieplnym, poprawiając tym samym właściwości termoizolacyjne budynku. Rolety nie tylko utrzymują ciepłe powietrze, ale jednocześnie chronią przed czynnikami ochładzającymi, tj. mrozem czy wiatrem.

Można powiedzieć, że roleta to w pewnym sensie pancerz ochronny. Ciepło, które ucieka przez okno, jest zatrzymywane w przestrzeni pomiędzy osłoną a szybą. W ten sposób nie przedostaje się na zewnątrz, gdyż jest skutecznie izolowane. Podobnie jest w sytuacji odwrotnej. Mróz czy chłodny wiatr nie przedostaje się przez odporny materiał osłony okiennej.

Jakie rolety zewnętrzne umożliwią dodatkową termoizolację budynku?

Warto jednak mieć na uwadze, że nie każdy rodzaj rolet zewnętrznych przyczyni się do utrzymania ciepła. Kluczem do sukcesu okaże się wybór osłon z solidnego i wytrzymałego materiału. Duże znaczenie ma również poprawny montaż. Pozostawienie jakichkolwiek wolnych przestrzeni przez niestaranną instalację spowoduje bowiem niepotrzebne straty ciepła. W praktyce oznacza to, że roleta nie będzie poprawiać termoizolacji.

Jeżeli zaś utrzymywanie ciepła jest Twoim priorytetem, wybierz rolety z certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych. To potwierdzenie, że dany model faktycznie ma wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania nieruchomości.