Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Czy montując rolety niszczę ramę okna?
30.07.2020

Czy montując rolety niszczę ramę okna?

Rolety są niezastąpioną osłonną okienną w wielu domach. Już wiele lat temu zastąpiły klasyczne zasłony, ponieważ są bardziej praktyczne i nie zbierają tak dużo kurzu, jak zasłony. Na rynku możemy znaleźć różne typy osłon okiennych, których parametry dostosujemy do indywidualnych potrzeb. Jak jednak większość z nas wie, rolety montujemy na ramie okna. Czy wykonując ten zabieg, wpływamy nieodwracalnie na powierzchnię okna? Jak uniknąć śladów po montażu.

Typy osłon okiennych

Obecnie wybór osłon okiennych jest bardzo szeroki. Możemy wybierać nie tylko w kolorach, wzorach, ale także w innych parametrach, które nas interesują, by dostosować osłonę do naszych potrzeb i oczekiwań. Stanowią one nie tylko ochronę, ale także element dekoracyjny, który nada charakteru każdemu wnętrzu. Poza klasycznymi roletami, dużą popularnością cieszą się tak zwane rolety dzień-noc. Rolety te składają się z podwójnej tkaniny, ułożonej naprzemiennie, a więc mogą zarówno zaciemniać pomieszczenie, jak i przepuszczać światło. Rolety rzymskie, dzięki nietypowemu sposobowi składania się, mogą posłużyć jako żaluzje i firanki w jednym. Wyróżnić możemy także żaluzje panelowe, plisowane czy też wykonane z drewna. Wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Montaż inwazyjny, a nieinwazyjny

Istnieją dwa sposoby na montaż osłony okiennej – montaż inwazyjny i montaż nieinwazyjny. Czym więc konkretnie różnią się te dwa sposoby montowania rolet? Montaż nieinwazyjny jest całkowicie bezpieczny dla powierzchni okna i nie zostawia śladów. W sposobie inwazyjnym przykręcamy do listwy przyszybowej małe wkręty. Pomimo że jest to metoda inwazyjna, jest ona także trwalsza i nie stwarza problemów podczas montażu. Jeżeli jednak nie chcemy wpływać nieodwracalnie na wygląd ramy, powinniśmy rozważyć montaż nieinwazyjny. Ta metoda jest niezwykle prosta, ponieważ roleta przyklejana jest do skrzydła lub wieszana na specjalnych haczykach. Zalecamy, by rolety montować nieinwazyjnie w miejscach, gdzie często będą ściągane do czyszczenia lub wymieniane podczas zmiany stylu wnętrza.